WALKING DEAD Greek Fanatics
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
WALKING DEAD Greek Fanatics

Όλα τα νέα για την αγαπημένη μας σειρά θα τα βρείτε ΕΔΩ! Νέα, Spoiler, συζητήσεις αλλά και προσωπικές γνώμες συνθέτουν το καλύτερο site για τη σειρά!


You are not connected. Please login or register

Επιβίωση των walkers

5 posters

Go to page : Previous  1, 2

Go down  Message [Page 2 of 2]

26Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Wed Dec 10, 2014 11:41 am

DarylD

DarylD

δεν νομιζω να απαντηθουν ποτε αυτες οι ερωτησεις.... αλλωστε ειναι ανευ σημασιας και δεν μας χρησιμευουν σε κατι...

27Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 6:18 am

CosmosKGr

CosmosKGr

DarylD wrote:δεν νομιζω να απαντηθουν ποτε αυτες οι ερωτησεις.
Περίπου συμφωνώ και λέω "περίπου" γιατί δεν το θεωρώ και τελείως απίθανο για κάθε τέτοια απορία μας. Απλά, εντάξει, το θεωρώ κι εγώ πολύ δύσκολο.

DarylD wrote:αλλωστε ειναι ανευ σημασιας και δεν μας χρησιμευουν σε κατι.
Διαφωνώ! Με την καλή έννοια βέβαια και χάριν συζήτησης.
Η "σημασία" των όποιων τελικών απαντήσεων θα μπορούσε να κριθεί από κάποιον, μόνο αν αυτός τις γνώριζε.
Χωρίς να γνωρίζει κάποιος τις τυχόν τελικές απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι κάπως "αυθαίρετο" το να τις θεωρήσουμε, σχεδόν "εξ ορισμού", με την όποια διαβάθμιση σημασίας π.χ. "άνευ σημασίας" κοκ.
Άλλο καπέλο το αν υπάρξουν ποτέ κάποιες τελικές απαντήσεις στα όσα απορούμε εδώ ή αλλού. Όταν όμως και αν υπάρξουν τέτοιες, τότε θα κριθεί η σημασία τους και τότε, πράγματι, μπορεί να φανεί ότι κάποιες δεν είχαν και μεγάλη αξία.

http://cosmoskgr.blogspot.com/

28Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 6:23 am

CosmosKGr

CosmosKGr

Aurora Speeder wrote:
CosmosKGr wrote:Ναι αλλά, "οι απορίες" είναι που έχουν τη χάρη στη ζωή.
Οι απαντήσεις είναι καλές μεν αλλά όχι πάντα και όχι για όλους! Very Happy

Πέρ' απ' την πλάκα, δεν νομίζω πως κάθε λογική μας απορία, θα έχει απαραίτητα και μια λογική απάντηση.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως, εμείς ως πιστοί "lovers" της σειράς, δεν θα πρέπει και να το "κουράζουμε" κάπως με το να εκφράζουμε τους σχετικούς προβληματισμούς μας.
Εμένα τουλάχιστον μου αρέσει να εμβαθύνω όταν υπάρχει "ψαχνό" σε κάτι και στη σειρά μας υπάρχουν πολλά... ψαχνά! Wink

Και επί του θέματος:
α). Οι walkers δεν αλληλοτρώγονται.
Ούτε θα έστεκε σαν "ιδέα", ούτε έχει αναφερθεί από κάπου (σειρά & κόμικ), ούτε καν σε δικό μας "υπονοούμενο" τελικά.
β). Το αν (και το πώς) "λιώνουν" από μόνοι τους οι walkers, για εμένα, παραμένει αναπάντητο θέμα προς το παρόν. Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε σχετικά.
Ωστόσο "κλείνω" προς την άποψη ότι δεν λιώνουν από μόνοι τους.
Αν και μάλλον πως πρέπει να στείλουμε αυτές τις απορίες στους παραγωγούς και μαζί και τις συζητήσεις μας μπας και βρούμε κι εμείς μια θέση στα ενδότερα της σειράς... Razz Να τα λέμε και να πληρωνόμαστε κιόλας! Ε;
Φαντάζομαι είναι τελείως ακαδημαϊκής σημασίας το ερώτημα που μου απευθύνεις εδώ, ε; Very Happy
Δυστυχώς, μόνο ως "όνειρα θερινής νυχτός" θα μπορούσα να τις μεταφράσω τέτοιες... "προσδοκίες" Sad

http://cosmoskgr.blogspot.com/

29Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 7:01 am

DarylD

DarylD

CosmosKGr wrote:
DarylD wrote:δεν νομιζω να απαντηθουν ποτε αυτες οι ερωτησεις.
Περίπου συμφωνώ και λέω "περίπου" γιατί δεν το θεωρώ και τελείως απίθανο για κάθε τέτοια απορία μας. Απλά, εντάξει, το θεωρώ κι εγώ πολύ δύσκολο.

DarylD wrote:αλλωστε ειναι ανευ σημασιας και δεν μας χρησιμευουν σε κατι.
Διαφωνώ! Με την καλή έννοια βέβαια και χάριν συζήτησης.
Η "σημασία" των όποιων τελικών απαντήσεων θα μπορούσε να κριθεί από κάποιον, μόνο αν αυτός τις γνώριζε.
Χωρίς να γνωρίζει κάποιος τις τυχόν τελικές απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι κάπως "αυθαίρετο" το να τις θεωρήσουμε, σχεδόν "εξ ορισμού", με την όποια διαβάθμιση σημασίας π.χ. "άνευ σημασίας" κοκ.
Άλλο καπέλο το αν υπάρξουν ποτέ κάποιες τελικές απαντήσεις στα όσα απορούμε εδώ ή αλλού. Όταν όμως και αν υπάρξουν τέτοιες, τότε θα κριθεί η σημασία τους και τότε, πράγματι, μπορεί να φανεί ότι κάποιες δεν είχαν και μεγάλη αξία.
κοιτα ειναι οπως το βλεπει καποιος... εγω προσωπικα πιστευω οτι το θεμα ειναι οι ανυρωπινες σχεσεις αυτη την στιγμη και η επιβιωση. οπως ομως το θετεις εστ κι εσυ εχεις δικιο... γενικα πρεπει να περιμενουμε και θα δουμε...

30Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 7:58 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

DarylD wrote:
CosmosKGr wrote:
DarylD wrote:δεν νομιζω να απαντηθουν ποτε αυτες οι ερωτησεις.
Περίπου συμφωνώ και λέω "περίπου" γιατί δεν το θεωρώ και τελείως απίθανο για κάθε τέτοια απορία μας. Απλά, εντάξει, το θεωρώ κι εγώ πολύ δύσκολο.

DarylD wrote:αλλωστε ειναι ανευ σημασιας και δεν μας χρησιμευουν σε κατι.
Διαφωνώ! Με την καλή έννοια βέβαια και χάριν συζήτησης.
Η "σημασία" των όποιων τελικών απαντήσεων θα μπορούσε να κριθεί από κάποιον, μόνο αν αυτός τις γνώριζε.
Χωρίς να γνωρίζει κάποιος τις τυχόν τελικές απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι κάπως "αυθαίρετο" το να τις θεωρήσουμε, σχεδόν "εξ ορισμού", με την όποια διαβάθμιση σημασίας π.χ. "άνευ σημασίας" κοκ.
Άλλο καπέλο το αν υπάρξουν ποτέ κάποιες τελικές απαντήσεις στα όσα απορούμε εδώ ή αλλού. Όταν όμως και αν υπάρξουν τέτοιες, τότε θα κριθεί η σημασία τους και τότε, πράγματι, μπορεί να φανεί ότι κάποιες δεν είχαν και μεγάλη αξία.
κοιτα ειναι οπως το βλεπει καποιος... εγω προσωπικα πιστευω οτι το θεμα ειναι οι ανυρωπινες σχεσεις αυτη την στιγμη και η επιβιωση. οπως ομως το θετεις εστ κι εσυ εχεις δικιο... γενικα πρεπει να περιμενουμε και θα δουμε...

Για να έχουν αξία οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις θα πρέπει είτε να θέλει κάποιος να μάθει (όπως εσύ), είτε να έχουν κάποια πρακτική σημασία στο μέλλον της ομάδας. Ας πούμε, αν μάθουμε πώς ξέσπασε η επιδημία προκειμένου να βρουν τρόπο να αντιστρέψουν τον ιό ή να βρουν αντίδοτο ή οτιδήποτε άλλο θα τους βοηθήσει (ή θα ωθήσει άλλους στα άκρα και θα ξεσπάσουν εντελώς με αποτέλεσμα να δούμε έναν ωραίο χαμό), έχει ουσιαστική σημασία να μάθουμε. Αν, όμως, μας δείξουν πώς ξέσπασε και το λήξουν εκεί, για εμένα θα είναι μια πεταμένη σκηνή.
Συμφωνώ με τον Daryl σ'αυτό. Θέλουμε να δούμε τι θα κάνουν τώρα και από πρακτικής άποψης πώς θα επιβιώσουν και από ψυχολογικής πώς θα διαχειριστούν όσα έρχονται σε συνδυασμό με όσα έχουν συμβεί.
Αρκεί να βρουν σύντομα την ισορροπία μεταξύ υπόθεσης και ανάλυσης χαρακτήρων και δράσης.

31Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 8:02 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

CosmosKGr wrote:
Φαντάζομαι είναι τελείως ακαδημαϊκής σημασίας το ερώτημα που μου απευθύνεις εδώ, ε;  Very Happy
Δυστυχώς, μόνο ως "όνειρα θερινής νυχτός" θα μπορούσα να τις μεταφράσω τέτοιες... "προσδοκίες" Sad

Ψήσου να ρίξουμε καμιά αιτησούλα και να κάνουμε καμιά μετάφραση μπας και βγει τίποτα.
Και θα σου πω εγώ ποιος θα κάνει spoiler σε ποιον... Ακούς μπάρμπα-Κωστή; Razz

32Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 12:02 pm

DarylD

DarylD

Aurora Speeder wrote:
DarylD wrote:
CosmosKGr wrote:
DarylD wrote:δεν νομιζω να απαντηθουν ποτε αυτες οι ερωτησεις.
Περίπου συμφωνώ και λέω "περίπου" γιατί δεν το θεωρώ και τελείως απίθανο για κάθε τέτοια απορία μας. Απλά, εντάξει, το θεωρώ κι εγώ πολύ δύσκολο.

DarylD wrote:αλλωστε ειναι ανευ σημασιας και δεν μας χρησιμευουν σε κατι.
Διαφωνώ! Με την καλή έννοια βέβαια και χάριν συζήτησης.
Η "σημασία" των όποιων τελικών απαντήσεων θα μπορούσε να κριθεί από κάποιον, μόνο αν αυτός τις γνώριζε.
Χωρίς να γνωρίζει κάποιος τις τυχόν τελικές απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι κάπως "αυθαίρετο" το να τις θεωρήσουμε, σχεδόν "εξ ορισμού", με την όποια διαβάθμιση σημασίας π.χ. "άνευ σημασίας" κοκ.
Άλλο καπέλο το αν υπάρξουν ποτέ κάποιες τελικές απαντήσεις στα όσα απορούμε εδώ ή αλλού. Όταν όμως και αν υπάρξουν τέτοιες, τότε θα κριθεί η σημασία τους και τότε, πράγματι, μπορεί να φανεί ότι κάποιες δεν είχαν και μεγάλη αξία.
κοιτα ειναι οπως το βλεπει καποιος... εγω προσωπικα πιστευω οτι το θεμα ειναι οι ανυρωπινες σχεσεις αυτη την στιγμη και η επιβιωση. οπως ομως το θετεις εστ κι εσυ εχεις δικιο... γενικα πρεπει να περιμενουμε και θα δουμε...

Για να έχουν αξία οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις θα πρέπει είτε να θέλει κάποιος να μάθει (όπως εσύ), είτε να έχουν κάποια πρακτική σημασία στο μέλλον της ομάδας. Ας πούμε, αν μάθουμε πώς ξέσπασε η επιδημία προκειμένου να βρουν τρόπο να αντιστρέψουν τον ιό ή να βρουν αντίδοτο ή οτιδήποτε άλλο θα τους βοηθήσει (ή θα ωθήσει άλλους στα άκρα και θα ξεσπάσουν εντελώς με αποτέλεσμα να δούμε έναν ωραίο χαμό), έχει ουσιαστική σημασία να μάθουμε. Αν, όμως, μας δείξουν πώς ξέσπασε και το λήξουν εκεί, για εμένα θα είναι μια πεταμένη σκηνή.
Συμφωνώ με τον Daryl σ'αυτό. Θέλουμε να δούμε τι θα κάνουν τώρα και από πρακτικής άποψης πώς θα επιβιώσουν και από ψυχολογικής πώς θα διαχειριστούν όσα έρχονται σε συνδυασμό με όσα έχουν συμβεί.
Αρκεί να βρουν σύντομα την ισορροπία μεταξύ υπόθεσης και ανάλυσης χαρακτήρων και δράσης.
συμφωνω απολυτα! ναι οντως μπορει να εχει γινει αυτο που λεει ο γιουτζιν και να πρεπει να μαθουν πως προκληθηκε η ασθενεια για να την αντιμετωπισουν τελικα, οποτε και να ειναι μεγαλης σημασιας, αλλα προς το παρον δεν πιστευω πως ειναι αυτο το θεμα...

33Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 12, 2014 12:04 pm

DarylD

DarylD

Aurora Speeder wrote:
CosmosKGr wrote:
Φαντάζομαι είναι τελείως ακαδημαϊκής σημασίας το ερώτημα που μου απευθύνεις εδώ, ε;  Very Happy
Δυστυχώς, μόνο ως "όνειρα θερινής νυχτός" θα μπορούσα να τις μεταφράσω τέτοιες... "προσδοκίες" Sad

Ψήσου να ρίξουμε καμιά αιτησούλα και να κάνουμε καμιά μετάφραση μπας και βγει τίποτα.
Και θα σου πω εγώ ποιος θα κάνει spoiler σε ποιον... Ακούς μπάρμπα-Κωστή; Razz
ενα ονειρο εχω κι εγω... να βρω την καταλληλη γυναικα για τον daryl... αν μπορεσουμε και εισβαλλουμε στο σεναριο θα ειμαι πια ευχαριστημενος... ;Ρ

34Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 1:49 am

CosmosKGr

CosmosKGr

Κατανοώ τη θέση σας αλλά εγώ θα επιμείνω πως, η σημασία της όποιας απάντησης, μπορεί να κριθεί μόνο όταν και αν δοθεί η ίδια η απάντηση.
Όλα τ' άλλα, μας αρέσει ή όχι, είναι απλώς υποθέσεις, λογικές ίσως αλλά απλώς υποθέσεις. Ακόμα δηλαδή και στο επίπεδο της ίδιας της προσπάθειας "αξιολόγησης" της όποιας πιθανής απάντησης.


Τυχαίο(!Wink παράδειγμα...
Για το λιώσιμο των ζόμπι.

Υποθετική απάντηση Νο 1
Περιγραφή: Λιώνουν από κάποια αιτία που, όταν και αν την ανακαλύψουν, θα μπορούσε να συμβάλει με τον κατάλληλο έλεγχό της, στην γενικότερη λύση του προβλήματος της αποκάλυψης!
Σημαντικότητα: 9/10

Υποθετική απάντηση Νο 2
Περιγραφή: Λιώνουν επειδή κάποια ομάδα που ακόμα δεν την έχουν δείξει, πέρασε από εκεί και τα "τακτοποίησε" με τρόπο που έτυχε να μπορούν εκείνη τη στιγμή να κάνουν.
Σημαντικότητα: 5/10

Υποθετική απάντηση Νο 3
Περιγραφή: Δεν λιώνουν από κάποιον πολύ σαφή λόγο, απλά τα έδειξε έτσι καθαρά για το εφέ της σκηνής.
Σημαντικότητα: 1/10


Θα μπορούσα να παραθέσω στο χαλαρό τουλάχιστον άλλες 3 - 4 τέτοιες υποθετικές απαντήσεις, διαφορετικής διαβάθμισης στην σημαντικότητά τους. Άλλες πόσες σε κάθε παρόμοια απορία προκύπτει.
Όλες θα ήταν όμως απλώς υποθέσεις μου. Άλλες ίσως λιγότερο λογικές κι άλλες περισσότερο. Όλες όμως, στην παρούσα φάση, θα ήταν απλώς υποθετικές και μάλιστα με διαφορετική σημασία για την εξέλιξη της ίδιας τηλεοπτικής σειράς.

http://cosmoskgr.blogspot.com/

35Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 3:47 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

DarylD wrote:
ενα ονειρο εχω κι εγω... να βρω την καταλληλη γυναικα για τον daryl... αν μπορεσουμε και εισβαλλουμε στο σεναριο θα ειμαι πια ευχαριστημενος... ;Ρ

Θες τη Rohna Mitra ή την Kate Beckinsale; Για να ξέρουμε ποια να περάσουμε από cast. Και ασκώ βέτο σ'αυτό. Μελαχρινή του πάει, όχι ξανθιά (σε περίπτωση που έλεγες καμιά Jennifer Lawrence).

36Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 4:03 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

CosmosKGr wrote:Κατανοώ τη θέση σας αλλά εγώ θα επιμείνω πως, η σημασία της όποιας απάντησης, μπορεί να κριθεί μόνο όταν και αν δοθεί η ίδια η απάντηση.
Όλα τ' άλλα, μας αρέσει ή όχι, είναι απλώς υποθέσεις, λογικές ίσως αλλά απλώς υποθέσεις. Ακόμα δηλαδή και στο επίπεδο της ίδιας της προσπάθειας "αξιολόγησης" της όποιας πιθανής απάντησης.


Τυχαίο(!Wink παράδειγμα...
Για το λιώσιμο των ζόμπι.

Υποθετική απάντηση Νο 1
Περιγραφή: Λιώνουν από κάποια αιτία που, όταν και αν την ανακαλύψουν, θα μπορούσε να συμβάλει με τον κατάλληλο έλεγχό της, στην γενικότερη λύση του προβλήματος της αποκάλυψης!
Σημαντικότητα: 9/10

Υποθετική απάντηση Νο 2
Περιγραφή: Λιώνουν επειδή κάποια ομάδα που ακόμα δεν την έχουν δείξει, πέρασε από εκεί και τα "τακτοποίησε" με τρόπο που έτυχε να μπορούν εκείνη τη στιγμή να κάνουν.
Σημαντικότητα: 5/10

Υποθετική απάντηση Νο 3
Περιγραφή: Δεν λιώνουν από κάποιον πολύ σαφή λόγο, απλά τα έδειξε έτσι καθαρά για το εφέ της σκηνής.
Σημαντικότητα: 1/10


Θα μπορούσα να παραθέσω στο χαλαρό τουλάχιστον άλλες 3 - 4 τέτοιες υποθετικές απαντήσεις, διαφορετικής διαβάθμισης στην σημαντικότητά τους. Άλλες πόσες σε κάθε παρόμοια απορία προκύπτει.
Όλες θα ήταν όμως απλώς υποθέσεις μου. Άλλες ίσως λιγότερο λογικές κι άλλες περισσότερο. Όλες όμως, στην παρούσα φάση, θα ήταν απλώς υποθετικές και μάλιστα με διαφορετική σημασία για την εξέλιξη της ίδιας τηλεοπτικής σειράς.

Δεν έχεις καταλάβει πού έγκειται η διαφωνία μου σε όσα λες. Συμφωνώ πως, αν μάθουν τι το προκάλεσε όλο αυτό ίσως έχει σημασία στον τρόπο αντιμετώπισης. ΟΜΩΣ!
1) Αυτή τη στιγμή παλεύουν για την επιβίωσή τους και ειδικά τώρα που δεν έχουν ούτε καν ασφαλές κατάλυμα.
2) Για να αντιμετωπίσουν με πιο "ανεπτυγμένους" τρόπους (ή εξειδικευμένους, αν θες) τα ζόμπι (όπως είναι το να μάθουν για ποιον λόγο λιώνουν τα ζόμπι) θα πρέπει να έχουν και τα κατάλληλα μέσα. Αυτή τη στιγμή, εκτός του ότι δεν έχουν κατάλυμα, δεν έχουν ζωτικούς πόρους (κοινώς: παροχή νερού και φαγητού σε αρκετές ποσότητες, αλλά πρέπει να κάνουν απόσταξη στα λασπόνερα και να τα βράζουν και να κυνηγούν ή να μαζεύουν ό,τι βρουν από κονσέρβες -και αν), δεν έχουν ούτε εφόδια αντιμετώπισης (κοινώς: οικονομία στις σφαίρες κι από'κει κι ύστερα έχουν ματσέτες, σπαθιά, λοστούς, κοντάρια κλπ). Πώς διάολο θες να βρουν τα μέσα να αντιμετωπίσουν τα ζόμπι με βάση το γιατί λιώνουν, γιατί δεν ψοφάνε ακόμη κι αν αποκεφαλιστούν, μια δαγκωνιά ή μια γρατζουνιά αρκεί για να ενεργοποιηθεί ο ιός, κλπ κλπ κλπ.
Επιπλέον, δεν ξέρουμε αν έχουν επιβιώσει κάποιοι από τους επιστήμονες που ασχολήθηκαν με τον ιό και την αντιμετώπιση της πανδημίας (ο Genner είχε πει ότι κάποιοι έφυγαν να βρουν τις οικογένειές τους, αλλά δεν ξέρουμε αν τα έχουν καταφέρει ως τώρα), κι ούτε ξέρουμε αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν τα κατάλληλα μέσα για να συνεχίσουν την έρευνά τους. Κι αν έχουν κάνει κάποια πρόοδο, με τι μέσα θα καταφέρουν να παράγουν αρκετά από τα αποτελέσματα (είτε σε φάρμακα, είτε αντιβιοτικά, είτε ορούς είτε οτιδήποτε άλλο).

Εν ολίγοις, αυτή τη στιγμή μας ενδιαφέρει να δούμε την επιβίωσή τους και πολύ σωστά εστιάζει σ'αυτό η σειρά. Μας ενδιαφέρει να δούμε πώς θα επιβιώσουν φυσικά και ψυχοπνευματικά (αν κι εμένα πιο πολύ μ'απασχολεί η φυσική τους κατάσταση παρά τα ψυχολογικά τους), ποιο άλλο καταφύγιο θα βρουν να διαλύσουν, πόσοι θα επιβιώσουν και πόσοι θα πεθάνουν και για πόσο.
Αν εστίαζε στη γενετική σύσταση του ιού και την μεταλλαγή του ανθρώπινου DNA μετά από την ενεργοποίηση του ιού, θα βλέπαμε τελείως διαφορετική σειρά. Νομίζω το Helix ασχολείται μ'αυτά και το The Strain. Είδα από δύο επεισόδια στο καθένα, βαρέθηκα τη ζωή μου και αηδίασα που χαράμισα 3 ώρες απ'τη ζωή μου. Εσένα θα σ'ενδιαφέρουν. Razz
Πάντως, επειδή εσένα θα σε ενδιέφερε και αυτό το ερώτημα, δεν σου κάνει εντύπωση γιατί ο ιός δεν επιδρά στα ζώα, αλλά επιδρά μόνο στους ανθρώπους; ΚΑ-ΜΠΟΥΜ!

37Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 4:44 am

CosmosKGr

CosmosKGr

(Βαρέθηκα να κάνω "quote", πιάνουν και πολύ χώρο...)


Aurora Speeder, δεν έχω καταλάβει το γιατί ντε και σόνι θεωρείς ή έστω αναφέρεις ότι και καλά "διαφωνούμε" σε κάτι με τα όσα λέμε επί του θέματος!!!

Εγώ τουλάχιστον δεν μειώνω την όποια σημαντικότητα όσων από τους παράγοντες γνωρίζουμε ήδη ότι ισχύουν. Τέτοιοι π.χ. είναι και αυτοί που ανέφερες.

Δεν είπα πουθενά ότι αυτά "δεν θα πρέπει" να είναι αυτά που θα πρέπει να μας καίνε στην παρούσα τουλάχιστον φάση". Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

Μιλάω καθαρά για το κατά πόσο μπορεί να κριθεί εκ των προτέρων, η όποια βαρύτητα, μιας όποιας απάντησης θα μπορούσε να υπάρχει, σε ένα κάποιο - όποιο ερώτημά μας και λέω ότι πολύ απλά δεν μπορεί ακριβώς επειδή δεν θα μπορούσε να μπορεί εκ των προτέρων.

Κουβέντα κάνουμε πάνω σε συγκεκριμένες τοποθετήσεις μας. Δεν πάμε "τις κόντρες" σε κάτι.

Το θέμα στην παρούσα "Θεματική ενότητα" (βάσει του τίτλου της) είναι (καλώς ή κακώς) "Επιβίωση των walkers" και πάνω σε αυτό μιλάμε, ανεξάρτητα με το αν είναι λιγότερο ή περισσότερο σημαντικό σα θέμα σε σχέση με άλλα πιθανά θέματα που σίγουρα ισχύουν και που θα μπορούσαν να αναπτυχθούν αντίστοιχα σε άλλες, δικές τους "Θεματικές ενότητες"...

http://cosmoskgr.blogspot.com/

38Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 4:55 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

Νόμιζα ότι είχαμε πάει το θέμα στο κατά πόσο βοηθά στην τωρινή εξέλιξη της σειράς και στην επιβίωση των επιζησάντων το να μάθουμε πώς θα αντιμετωπιστούν τα ζόμπι ή τι προκάλεσε την πανδημία και επιχειρηματολόγησα πάνω σ'αυτό, όχι για το θέμα του topic καθαυτό. Με συγχωρείς, παρερμήνευσα το νόημα των λόγων σου (χωρίς το δεν).
Αλλού το λέγαμε αυτό; Το πόσο επηρεάζει στην επιβίωση των επιζησάντων το ξέσπασμα.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχω καμία όρεξη για κόντρα ή αντιπαράθεση, ειδικά με άτομα σαν εσένα, οπότε μάλλον πως παρεξήγησες τον τρόπο γραφής μου. Τι διάολο, παίζει τίποτα στο σύμπαν τελευταία; Μου έχει χωθεί ένας στο facebook χωρίς λόγο. Μιλάω στον γείτονα κανονικά και μου κάνει καυγά. Πάω σούπερ μάρκετ, λέει ο άντρας μου "συγνώμη, να περάσουμε;" και γυρνάει η χοντρή και τον αρχίζει στο μπινελίκι. Η μάνα μου είναι σε υστερία, οι πάνω δεν έχουν σταματήσει να τσακώνονται για 2 μέρες... Τι γίνεται, ρε παιδιά;

Τέσπα, θα ξαναδιαβάσω μετά το σχόλιο για να ξαναπιάσουμε το θέμα στην ουσία του, γιατί χάθηκα λίγο (μυρίζει και το φαγητό).

39Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 5:02 am

CosmosKGr

CosmosKGr

Very Happy Very Happy Very Happy

Δεν "τσακώνομαι", απλά "αντιδρώ" επειδή με στεναχώρησες λίγο... Sad

http://cosmoskgr.blogspot.com/

40Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Dec 15, 2014 5:03 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

Είδες για να μην είσαι χοντρόπετσος και γαϊδούρι όπως εγώ; Razz χα0χα00χα0χα0χα0

41Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Wed Dec 17, 2014 4:58 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

CosmosKGr wrote:Κατανοώ τη θέση σας αλλά εγώ θα επιμείνω πως, η σημασία της όποιας απάντησης, μπορεί να κριθεί μόνο όταν και αν δοθεί η ίδια η απάντηση.
Όλα τ' άλλα, μας αρέσει ή όχι, είναι απλώς υποθέσεις, λογικές ίσως αλλά απλώς υποθέσεις. Ακόμα δηλαδή και στο επίπεδο της ίδιας της προσπάθειας "αξιολόγησης" της όποιας πιθανής απάντησης.

Τυχαίο(!Wink παράδειγμα...
Για το λιώσιμο των ζόμπι.

Υποθετική απάντηση Νο 1
Περιγραφή: Λιώνουν από κάποια αιτία που, όταν και αν την ανακαλύψουν, θα μπορούσε να συμβάλει με τον κατάλληλο έλεγχό της, στην γενικότερη λύση του προβλήματος της αποκάλυψης!
Σημαντικότητα: 9/10

Υποθετική απάντηση Νο 2
Περιγραφή: Λιώνουν επειδή κάποια ομάδα που ακόμα δεν την έχουν δείξει, πέρασε από εκεί και τα "τακτοποίησε" με τρόπο που έτυχε να μπορούν εκείνη τη στιγμή να κάνουν.
Σημαντικότητα: 5/10

Υποθετική απάντηση Νο 3
Περιγραφή: Δεν λιώνουν από κάποιον πολύ σαφή λόγο, απλά τα έδειξε έτσι καθαρά για το εφέ της σκηνής.
Σημαντικότητα: 1/10

Θα μπορούσα να παραθέσω στο χαλαρό τουλάχιστον άλλες 3 - 4 τέτοιες υποθετικές απαντήσεις, διαφορετικής διαβάθμισης στην σημαντικότητά τους. Άλλες πόσες σε κάθε παρόμοια απορία προκύπτει.
Όλες θα ήταν όμως απλώς υποθέσεις μου. Άλλες ίσως λιγότερο λογικές κι άλλες περισσότερο. Όλες όμως, στην παρούσα φάση, θα ήταν απλώς υποθετικές και μάλιστα με διαφορετική σημασία για την εξέλιξη της ίδιας τηλεοπτικής σειράς.

Έκανα quote για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.

Να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ με πείθει αυτό που σου είχα πει για τις βόμβες. Βέβαια, θα μου πεις πολύ σωστά ότι "δεν το έχουμε ξαναδεί πουθενά αλλού αυτό" και θα σου πω ότι "έτυχε". Razz
Θυμάσαι τη θεωρία που σου είχα αναλύσει για τη θερμότητα απ'το ναπάλμ και την άσφαλτο; Ο βασικός λόγος για τον οποίο στηρίζω αυτή τη θεωρία είναι ότι δεν έχουν ρούχα, μαλλιά ή οτιδήποτε άλλο πάνω τους, ενώ όλα τα άλλα ζόμπια, όσο κι αν έχουν λιώσει, έχουν μείνει πάνω τους τρίχες και ρούχα.
Επίσης, το δέρμα (ειδικά στο κεφάλι) είχε λιώσει τόσο που δεν είχαν βλέφαρα ή άλλα δεν είχαν άλλα χαρακτηριστικά. Έχουμε δει άλλα ζόμπι να μην έχουν κάτω γνάθο ή δέρμα στο πρόσωπο, αλλά κρέμονταν ιστοί, άρα είχαν δαγκωθεί. Σε αυτά κρεμόταν το δέρμα σε κάποια σημεία σαν να είχε λιώσει και μετά ξανακρύωσε κι έμεινε εκεί να κρέμεται. Αυτό δεν το έχουμε ξαναδεί.

Πάντως, αυτό που μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση είναι που δεν διαλύονται μέσα στο νερό. Ενδιαφέρον είναι (ευχαριστώ ζομπαίε που μας ξεφόρτωσες τον Bob), αλλά το δέρμα μετά από τόσον καιρό θα έπρεπε να γίνεται όπως ο κιμάς μέσα στο νερό, δηλαδή άμορφες ίνες. Λογικά και πάλι δεν θα ψοφούσαν, διότι θα έμενε ο εγκέφαλος μέσα στο κρανίο, εκτός αν άρχιζε ν'αποσυντήθεται και ο εγκέφαλος απ'το νερό.

42Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Wed Dec 17, 2014 5:18 am

CosmosKGr

CosmosKGr

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για το πώς θα πρέπει να θεωρώ ότι είναι η ακριβής "βιολογική" ερμηνεία τέτοιων "οργανισμών". Πιθανά π.χ., με τον καιρό, να μεταλλάσσονται όλο και περισσότερο σε κάτι που δεν το έχουμε προβλέψει ακόμα και μάλιστα ίσως όχι και όλα με τον ίδιο τρόπο, χρόνο κοκ.
Σίγουρα υπάρχουν μεγάλα κενά από καθαρά επιστημονικής προσέγγισης στο όλο concept (αυτό μας έλλειπε άλλωστε) και υποθέτω ότι, τα περισσότερά τους, θα παραμείνουν κενά μέχρι το όποιο τέλος.

Εγώ περισσότερο αναρωτιέμαι μήπως και έχουν σκεφτεί να μας δικαιολογήσουν ορισμένα από αυτά, με αρκετά έξυπνο αλλά σταδιακό τρόπο στο μελλοντικό σενάριο. Αν αυτό συμβαίνει, θα μου άρεσε να μπορούσαμε να το συμπεράνουμε από την κουβέντα μας εκ των προτέρων. Wink

http://cosmoskgr.blogspot.com/

43Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Wed Dec 17, 2014 1:57 pm

Aurora Speeder

Aurora Speeder


CosmosKGr wrote:Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω για το πώς θα πρέπει να θεωρώ ότι είναι η ακριβής "βιολογική" ερμηνεία τέτοιων "οργανισμών".
Δεν τό'χω. Είναι και λίγο δύσκολη η ώρα...

Πιστεύω πως επίτηδες υπάρχουν επιστημονικά κενά, ακριβώς για να μην μπορούμε να μιλήσουμε για τη σειρά από επιστημονικής άποψης. Δεν είναι, ας πούμε, για τον ακρωτηριασμό του Hershel όπου κάποιος ειδικός θα μπορούσε άνετα να αποδομήσει ολόκληρη τη σκηνή, ίσως και την ίδια την επιβίωσή του από αυτό το περιστατικό (νά'χα χίλιους Hershel, τον Hershel μας να βλέπω!). Πρόκειται για κάτι εντελώς ανύπαρκτο και εντελώς υποθετικό, με κάποιον γενετιστή να αποκλείει και την ίδια την ύπαρξη τέτοιων όντων με οποιονδήποτε ιό-ξενιστή. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά θυμάμαι ότι είχε δουλέψει με τον τιτανομέγιστο Dawkins παλιότερα. Αν βρω το λινκ της συνέντευξης, θα τη μεταφράσω να τη δώσω στα παιδιά να την ανεβάσουν. έχει πολύ ενδιαφέρον.
Για το αν θα μας αφήσουν κενά, το θεωρώ απόλυτα δεδομένο, ειδικά από τη στιγμή που ο Kirkman δήλωσε πως μετάνοιωσε για την αποκάλυψη του "μυστικού" του Genner. Οπότε, μην περιμένουμε πολλές απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα γενικώς. Αυτό κατάλαβα εγώ. Θα ρωτάμε αν έφαγε φασόλια κι είχε αέρια ο Rick και δεν θα μας λένε.

Αν καταφέρουμε να προβλέψουμε εδώ πράγματα, τότε είναι που πρέπει να μας προσλάβουν! Δεν το συζητώ! Αλλά αμφιβάλλω για το αν θα λάβουμε απαντήσεις. Ίσως αφότου θα έχει τελειώσει η σειρά να απαντήσει σε κάποιες τέτοιες ερωτήσεις ο μαγουλάκιας, αλλά δεν το νομίζω.

44Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Fri Dec 19, 2014 6:08 am

CosmosKGr

CosmosKGr

Aurora Speeder wrote:Πρόκειται για κάτι εντελώς ανύπαρκτο και εντελώς υποθετικό, με κάποιον γενετιστή να αποκλείει και την ίδια την ύπαρξη τέτοιων όντων με οποιονδήποτε ιό-ξενιστή. Δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά θυμάμαι ότι είχε δουλέψει με τον τιτανομέγιστο Dawkins παλιότερα. Αν βρω το λινκ της συνέντευξης, θα τη μεταφράσω να τη δώσω στα παιδιά να την ανεβάσουν. έχει πολύ ενδιαφέρον.
Εννοείται πως θα έχει ενδιαφέρον και εννοείται πως θα περιμένω για την σχετική πληροφόρησή σου αν και εννοείται επίσης πως δεν χρειάζεται να αγχωθείς κιόλα γι αυτό...
...
...
...
Πού είπες ότι έχεις το μεταφρασμένο κείμενο;;;
Laughing Twisted Evil Wink

http://cosmoskgr.blogspot.com/

45Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Sat Dec 27, 2014 12:43 am

DarylD

DarylD

Aurora Speeder wrote:Πάντως, όσον αφορά αυτό που είχε γράψει ο Κώστας, νομίζω ότι δεν τρώγονται μεταξύ τους. Μπορεί να μένουν μόνο τα κόκαλα όσο αδυνατίζουν, αλλά δεν τρώνε άλλα ζόμπι, ούτε αν τα βρουν νεκρά.
ναι κι εγω το αποκλειω... αν ηταν ετσι ηδη θα ειχαν αρχισει να δαγκωνονται... απλα πιστευω κυνηγουν τους ανθρωπους που δεν φαινονται να εχουν την αρρωστια τους.

46Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Sat Jan 10, 2015 5:53 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

CosmosKGr wrote:
Πού είπες ότι έχεις το μεταφρασμένο κείμενο;;;
Laughing Twisted Evil Wink [/size]

Έψαξα το άρθρο που σου έλεγα και δεν το βρήκα. Δεν είχα μεταφρασμένο κείμενο, θα έβρισκα το αρχικό και θα το μετέφραζα, επειδή είχε και ορολογία μέσα.

Αν ξαναπέσει στα χέρια μου κάποια στιγμή σίγουρα θα το ποστάρω, δεν το ξεχνάω πάντως. Wink

DarylD wrote:
ναι κι εγω το αποκλειω... αν ηταν ετσι ηδη θα ειχαν αρχισει να δαγκωνονται... απλα πιστευω κυνηγουν τους ανθρωπους που δεν φαινονται να εχουν την αρρωστια τους.

Δε θά'χε πλάκα, όμως; Να μην ξέρουν από πού τους ήρθε και να βλέπεις σφαγή παντού; Βέβαια, έτσι θα τελείωνε αρκετά γρήγορα το όλο θέμα γιατί κάποτε θα τρώγονταν όλα μεταξύ τους και "γεια σας", ενώ έτσι θα τραβήξει αρκετά.


ΥΓ: ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

47Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Sat Jan 10, 2015 9:50 am

DarylD

DarylD

Aurora Speeder wrote:
CosmosKGr wrote:
Πού είπες ότι έχεις το μεταφρασμένο κείμενο;;;
Laughing Twisted Evil Wink [/size]

Έψαξα το άρθρο που σου έλεγα και δεν το βρήκα. Δεν είχα μεταφρασμένο κείμενο, θα έβρισκα το αρχικό και θα το μετέφραζα, επειδή είχε και ορολογία μέσα.

Αν ξαναπέσει στα χέρια μου κάποια στιγμή σίγουρα θα το ποστάρω, δεν το ξεχνάω πάντως. Wink

DarylD wrote:
ναι κι εγω το αποκλειω... αν ηταν ετσι ηδη θα ειχαν αρχισει να δαγκωνονται... απλα πιστευω κυνηγουν τους ανθρωπους που δεν φαινονται να εχουν την αρρωστια τους.

Δε θά'χε πλάκα, όμως; Να μην ξέρουν από πού τους ήρθε και να βλέπεις σφαγή παντού; Βέβαια, έτσι θα τελείωνε αρκετά γρήγορα το όλο θέμα γιατί κάποτε θα τρώγονταν όλα μεταξύ τους και "γεια σας", ενώ έτσι θα τραβήξει αρκετά.


ΥΓ: ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
καλη χρονιαααα!!!! οντως θα ειχε φαση αλλα οπως ειπες θα κραταγε για λιγο...

48Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Mon Feb 16, 2015 9:57 am

Aurora Speeder

Aurora Speeder

DarylD wrote:
καλη χρονιαααα!!!! οντως θα ειχε φαση αλλα οπως ειπες θα κραταγε για λιγο...

Διότι θα τρώγονταν μεταξύ τους τα ζόμπι και θα τελείωνε η ιστορία σε κανένα χρόνο.

49Επιβίωση των walkers - Page 2 Empty Re: Επιβίωση των walkers Tue Feb 17, 2015 4:31 am

DarylD

DarylD

Aurora Speeder wrote:
DarylD wrote:
καλη χρονιαααα!!!! οντως θα ειχε φαση αλλα οπως ειπες θα κραταγε για λιγο...

Διότι θα τρώγονταν μεταξύ τους τα ζόμπι και θα τελείωνε η ιστορία σε κανένα χρόνο.
δεν πιστευω παντως γενικα πως ωφελει σε κατι το να βρουμε απο τι προηλθε ολο αυτο... θελω να πω πως δεν νομιζω πως το εχουν οργανωσει προκειμενου να μας νοιαζει κατι τετοιο... ισως να εχει σημασια καποια τετοια λεπτομερεια αρκετες σεζον μετα οταν ψαξουν να βρουν τη θεραπεια...

Sponsored content



Back to top  Message [Page 2 of 2]

Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum